Technologie

Trwałość nawierzchni asfaltowych – spojrzenie techniczne i ekologiczne

W codziennej pracy zarządcy drogi czy firmy drogowej uwaga skoncentrowana jest przede wszystkim na aspektach technicznych i formalnych. Czynniki środowiskowe występują głównie w relacjach z RDOŚ lub z mieszkańcami (hałas). W ostatnim czasie pojawił się jednak nowy element związany z szeroko rozumianą ekologią, który w niedługim czasie może mieć duży wpływ na sposób funkcjonowania całego drogownictwa.

Wgrudniu 2019 roku Komisja Europejska opublikowała komunikat dotyczący wprowadzenia w Europie zasad Zielonego Ładu (European Green Deal). Zielony Ład odnosi się do konieczności wprowadzenia zmian w zakresie polityki klimatycznej i środowiskowej. Wśród różnych aspektów oddziaływania na klimat, w tym zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji (CO2 , NO2 , hałas, pyły i aerozole) wiele z nich dotyczy także budownictwa drogowego.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 10  Strona 11  Strona 12

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MIRON TADYCH marzec-kwiecień | 2 (49) 2020

Czy era elektromobilności w Polsce zacznie się od autobusów?

29 stycznia 2020 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie dokonano Gospodarczego Otwarcia Roku. Przy udziale przedstawicieli rządu, w tym nowego pełnomocnika premiera do spraw OZE, rozmawiano o elektromobilności. To z pewnością temat „na czasie” – bardziej niż jakikolwiek inny, przynajmniej jeśli chodzi o branżę transportową. Czy jednak polska elektromobilność rozwija się i ma realne szanse zaistnieć na szeroką skalę?

JAROSŁAW ROKITA marzec-kwiecień | 2 (49) 2020

Sposoby przedłużania trwałości konstrukcji nawierzchni

Trwałość konstrukcji nawierzchni to jedno z kluczowych zagadnień w kontekście parametrów nawierzchni drogowych. Przez trwałość należy rozumieć długość cyklu życia nawierzchni, przy czym określenie, kiedy następuje wspomniany koniec, nie jest tak precyzyjne, jak można byłoby oczekiwać. Długość cyklu życia jest bardzo istotna dla długofalowego planowania infrastruktury drogowej ze szczególnym uwzględnieniem maksymalizacji jej efektywności ekonomicznej.