Warto Wiedzieć

Grunt to nie bać się nowych technologii

Rozmowa z dyrektorem Janem Wielgatem, dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Ełku na temat stosowania technologii betonowej na drogach samorządowych.

Coraz częściej samorządy sięgają po nawierzchnię betonową, Państwa powiat również zdecydował się na budowę odcinka w tej technologii. Co wpłynęło na te decyzję i jak Pan ocenia tę inwestycję z perspektywy?

To prawda. Od dłuższego czasu dyskutowaliśmy z zarządem mojego powiatu na temat tej technologii. Szkolenia, w których uczestniczyliśmy, oględziny dróg o nawierzchni betonowej, ich trwałość, odporność na koleinowanie przekonały nas do podjęcia ryzyka budowy nawierzchni w technologii z betonu cementowego. Dużym wyzwaniem był wybór odpowiedniego odcinka, gdyż technologia ta wymaga dłuższego zamknięcia drogi podczas jej przebudowy. Opracowaliśmy projekt budowlany na przebudowę zawierający wariantowość pod względem rodzaju nawierzchni, tj. beton cementowy lub beton asfaltowy. Wybrany odcinek o długości około 4,8 km stanowiła droga powiatowa nr 1907N, łączącą miejscowość Chełchy z drogą krajową nr 16.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 31  Strona 32  Strona 33  Strona 34

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

ARKADIUSZ CIUPA maj-czerwiec | 3 (56) 2021

Stan prawny nieruchomości drogowych

„Bez hipoteki i katastru nie ma na wsi prawa – a więc nie ma tam i Państwa”

prof. dr Władysław Leopold Jaworski (1865–1930)

Powyższy, krótki cytat prof. dr Władysława Leopolda Jaworskiego, członka przedwojennej Komisji Kodyfikacyjnej i Komisji dla reformy Prawa Rolnego odzwierciedla, jak ważnym elementem jest określenie stanu prawnego nieruchomości.