Prawo w praktyce

Hulajnogi elektryczne na drodze

Elektryczne hulajnogi pojawiające się w kolejnych miastach mają wielu zwolenników, ale i przeciwników. Niestety, choć świetnie wpisują się w trendy ekologiczne i stanowią alternatywę dla auta,
ich obecność na drogach i chodnikach rodzi wiele pytań, związanych między innymi z porzucaniem hulajnóg na chodnikach czy jezdni, gdzie stwarzają niebezpieczeństwo dla pozostałych użytkowników ruchu, a także poruszania się za ich pomocą po drogach publicznych bądź w ich obrębie. Obecnie dobiegają końca prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, która ma rozwiązać przynajmniej część problemów.

Hulajnogi elektryczne stanowią nowoczesny środek transportu miejskiego, umożliwiający w prosty sposób na poruszanie się na krótkich odcinkach. Doskonale wpisują się w ekologiczne trendy, są modne i zyskują na popularności. Ich obecności w mieście towarzyszy jednak wiele spornych kwestii. Najważniejsze z nich dotyczą dopuszczalności poruszania się hulajnogą elektryczną na drogach publicznych oraz zagrożeń związanych z jazdą tego rodzaju urządzeniem po chodnikach i drogach rowerowych. Problem stanowi również zakwalifikowanie poruszającego się hulajnogą do odpowiedniej kategorii uczestników ruchu drogowego, a także porzucanie sprzętów wypożyczanych przez użytkowników w obrębie pasa drogowego. Dobiegają właśnie końca prace nad nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która ma uregulować zasady korzystania z dróg publicznych przez użytkowników urządzeń transportu osobistego.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 20  Strona 21  Strona 22  Strona 23  Strona 24

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MICHAŁ STAWOWIAK lipiec-sierpień | 4 (45) 2019

Zadrzewienie przydrożne – zasady projektowania i utrzymania zieleni przy drodze

Prawidłowo zaprojektowane i utrzymane zadrzewienie przydrożne spełnia wiele praktycznych funkcji. Od pewnego czasu temat drzew przy drodze budzi wiele kontrowersji. W artykule omówiono znaczenie zadrzewienia przydrożnego i zasady jego projektowania oraz przybliżono podstawowe roboty pielęgnacyjne związane z utrzymaniem zieleni rosnącej w pasie drogowym.