Warto Wiedzieć

ŻORY Z NAGRODĄ ZA NAJLEPSZĄ INWESTYCJĘ OŚWIETLENIOWĄ

Kontynuujemy cykl dotyczący przedstawiania laureatów organizowanych w Warszawie 28. Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego „Targi Światło 2020”. Dziś prezentujemy kolejnego zdobywcę nagrody za najlepsze inwestycje oświetleniowe minionego roku w Polsce – miasto Żory.

Komisja konkursu na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2019 roku” oraz „Najlepszą inwestycję oświetleniową 2019 roku” doceniła inwestycje nagradzając Żory w aż dwóch kategoriach. Jurorzy przyznali Nagrodę Specjalną za oświetlenie Centrum Przesiadkowego i terenu wokół obiektu w ramach projektu pn. „Mobilni Żorzanie – systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej.” – Oświetlenie w tej inwestycji stanowi integralną część architektury. Jest to najlepszy przykład, jak oświetlenie może kreować przestrzeń architektoniczną i stanowić jej istotę – uzasadnili swój wybór członkowie komisji konkursowej. Ponadto miasto zostało dostrzeżone także w kategorii „Oświetlenie dróg i terenów publicznych”, zdobywając w niej wyróżnienie. Przyznano je za szereg inwestycji takich jak: modernizacja oświetlenia przy ul. Okrężnej oraz DK81 w ramach projektu pn. „Efektywne oświetlenie – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w Żorach”, oświetlenie toru rolkowego oraz boiska do gry w bule w Parku Cegielnia, a także oświetlenie drogi rowerowej wzdłuż al. Jana Pawła II w ramach projektu pn. „Mobilni Żorzanie – systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej”. – Wszystkie nagrodzone przedsięwzięcia zostały zrealizowane w naszym mieście w ostatnich dwóch latach. Inwestycje związane z nowoczesnym oświetleniem są dla władz Żor bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że pozwalają poprawić bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Równie istotne jest to, że dzięki nim Żory stają się bardziej energooszczędne i ekologiczne – podkreśla Monika Niemczyk, Kierownik Zespołu Zarządzania Energią Urzędu Miasta Żory, która w imieniu władz miasta odebrała nagrodę

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ WERSJI ARTYKUŁU

 Strona 12  Strona 13  Strona 14

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

KONRAD RÓŻOWICZ maj-czerwiec | 3 (50) 2020 Tekst otwarty

WPŁYW SIŁY WYŻSZEJ NA REALIZACJE ZAMÓWIEŃ Z BRANŻY DROGOWEJ I WZAJEMNE ROSZCZENIA

Epidemia COVID-19 wywołuje szereg konsekwencji w obszarze realizacji inwestycji w branży drogowej. Doświadczenia ukazują, że epidemia wpływa m.in. na: ograniczenie dostępności kadry pracowniczej (w szczególności wobec mocno limitowanej możliwości realizacji prac budowlanych w sposób zdalny), utrudnia dostęp do materiałów i sprzętu, wywołuje zaburzenia w łańcuchu dostaw, ale również spowalnia działania urzędów (w tym w zakresie wydawanych decyzji). Epidemia COVID-19, jak również wynikające z niej konsekwencje, aktualizują problematykę wpływu siły wyższej na realizację zamówień z branży drogowej, w tym na wzajemne roszczenia stron – inwestora względem wykonawcy i wykonawcy względem zamawiającego.

KONRAD RÓŻOWICZ maj-czerwiec | 3 (50) 2020

SKUTECZNY KONKURS NA PRACE PROJEKTOWE W BRANŻY DROGOWEJ

Analiza danych sprawozdawczych dotyczących funkcjonowania systemu zamówień publicznych ukazuje, że procedura konkursowa jest wykorzystywana sporadycznie przez publicznych zamawiających. Niski poziom popularności ww. procedury nie koresponduje z jego użytecznością oraz efektywnością w drodze do realizacji zamierzeń budowlanych, w tym również realizowanych w branży drogowej.